Itt a magyar befektetők új kedvence!

Múlt hétvégén a Portfolio is beszámolt róla, hogy szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozás lett az Appeninből. Ezt követően hétfőn a részvény több mint 17 százalékot emelkedett, a rali pedig kiemelkedő forgalom mellett kedden is folytatódik, így nem túlzás azt állítani, hogy a magyar befektetők valósággal megőrülnek a részvényért. Megnéztük, hogy mit érdemes tudni a magyar tőzsde új sztárjáról, és hogy miért is mozgatja meg ennyire a befektetők fantáziáját az átalakulás.

 

SZIT-té alakult az Appeninn

Az Appeninn közgyűlése még decemberben döntött a SZIT-té válásáról, melyet követően a Fővárosi Törvényszék Cégbírósága január 14-én jegyezte be az Appeninnt szabályozott ingatlanbefektetési elővállalkozásként történő nyilvántartásba vételének tényét a cégjegyzékbe.

A SZIT-té válást azonban hosszas folyamat előzte meg: a cég igazgatótanácsa még 2022-ben döntött úgy, hogy a cégcsoport működését új stratégiai alapokra helyezi. Ennek az átalakulásnak a részeként a cég előző vezérigazgatója, Bihari Tamás 2022 augusztusában lemondott tisztségéről, helyét pedig a társaságnál korábban pénzügyi és operatív igazgatóként dolgozó Szűcs Györgyi vette át.

„Az átalakulás fontos eleme volt a cég fejlesztési projektjeinek értékesítése, az ingatlanportfólió szerkezetének megerősítése új akvizíciókon keresztül. A stratégiaváltás sikeressége kapcsán a legmarkánsabb piaci visszajelzés a Scope Ratings felminősítése volt áprilisban, de az idei féléves számainkban is tetten érhető: az első hathavi, mintegy 9,1 millió eurós árbevételünk a duplája volt a tavalyinak, illetve – az átértékelési hatásoktól mentes – féléves működési eredményünk elérte a 4,7 millió eurót” – mondta el Szűcs Györgyi, a cég vezérigazgatója lapunknak.

Miért fontos a SZIT-té alakulás?

A bejelentés már csak azért is mozgatja meg a befektetők fantáziáját, mivel a SZIT-té alakulással vélhetően jelentős osztalékot fog fizetni rövidesen a társaság, ugyanis szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (SZIT), illetve elővállalkozásként (SZIE) az igazgatóságnak a vonatkozó jogszabályok értelmében minden évben legalább az elvárt osztaléknak megfelelő mértékű osztalék kifizetésére kell javaslatot tennie a közgyűlés számára. Ez a SZIT/SZIE nyilvántartásba vételétől az abból való törléséig elért éves eredmény 90%-a. 

A számok elemzésekor arra is érdemes figyelni, hogy a cégcsoport konszolidált számait minden esetben IFRS-alapon, euróban publikálják, így az eredménynek mindig van egy operatív működésből származó, illetve egy, az euróárfolyam és az ingatlanok értékének változásából adódó része. Ez azért is lényeges szempont, mert SZIT-ként, illetve SZIE-ként az Appeninn-nek és projekttársaságainak negyedévente kötelező lesz átértékelnie ingatlanjait.

Közel 25 százalékos rali, alig 2 nap alatt

Kedd délután az Appeninn részvényei már 5,7 százalékos pluszban vannak, de néhány perce már 8,5 százalékos pluszban is volt a jegyzés, míg a hétvégi bejelentés óta már közel 25 százalékot emelkedett a papír.

A forgalom is kiemelkedő ma, már több mint félmilliárd forint értékben cseréltek gazdát a vállalat részvényei, amivel az Appeninn a harmadik legforgalmasabb papír ma a BÉT-en az OTP és a Magyar Telekom után.

Rég volt ilyen magasan az árfolyam

A mostani emelkedéssel pedig egészen

2019 májusa óta nem látott szintre ralizott a papír.

Emellett a mostani emelkedéssel a vállalat piaci kapitalizációja elérte a 23,4 milliárd forintot.

Címlapkép forrása: Portfolio

hu_HUHungarian