Döntött az Appeninn közgyűlése a tőzsdei társaság SZIT-té alakulásáról. Hogy mi a jelentősége ennek a döntésnek, illetve hogyan illik ez lépés a társaság stratégiájába, arról az Appeninn Holding Nyrt. vezérigazgatóját, Szűcs Györgyit kérdeztük.
„2022-ben az Appeninn Igazgatótanácsa úgy döntött, hogy a cégcsoport működését új stratégiai alapokra helyezi. Az átalakulás fontos eleme volt a cég fejlesztési projektjeinek értékesítése, az ingatlanportfólió szerkezetének megerősítése új akvizíciókon keresztül. A stratégiaváltás sikeressége kapcsán a legmarkánsabb piaci visszajelzés a Scope Ratings felminősítése volt áprilisban, de az idei féléves számainkban is tetten érhető: az első hathavi, mintegy 9,1 millió eurós árbevételünk a duplája volt a tavalyinak, illetve – az átértékelési hatásoktól mentes – féléves működési eredményünk elérte a 4,7 millió eurót” – mondta el a vezérigazgató.
Így néz ki az ingatlanportfólió
Az Appeninn 181,3 millió eurós ingatlanportfóliójának egyharmadát teszik ki a kiskereskedelmi ingatlanok, a másik kétharmad döntő többsége iroda, illetve van néhány ipari és lakóingatlan is. A csaknem kétéves restrukturálás részeként 2022 második felében és az idei év elején eladták az utolsó turisztikai érdekeltségeiket, februárban pedig megszerezték a székesfehérvári, illetve a zalaegerszegi Zone bevásárlóparkot, valamint a nagykanizsai Kanizsa Centrum bevásárlóközpontot tulajdonló társaságokat – tette hozzá, kiemelve, hogy ezt követően az irodaportfóliójuk fejlesztésének következő lépéseként és egyben első külföldi tranzakciónkként megvásárolták a varsói Wiśniowy Business Park C, D, E és F irodaépületeit tulajdonló Dounby SP. Z O.O. részvényeit.
Jelenleg elsősorban Magyarországon és a közép-európai régióban néznek kiskereskedelmi ingatlanokat és irodákat, illetve mióta a lengyel piacra beléptek, fokozottan figyelik az ottani befektetési lehetőségeket is.
Osztalékfizetési várakozások
Szabályozott ingatlanbefektetési társaságként (SZIT), illetve elővállalkozásként (SZIE) az igazgatóságnak minden évben legalább az elvárt osztaléknak megfelelő mértékű osztalék kifizetésére kell javaslatot tennie a közgyűlés számára. Ez a SZIT/SZIE nyilvántartásba vételétől az abból való törléséig elért éves eredmény 90%-a. Abban az esetben, ha a szabad pénzeszközök összege nem éri el az elvárt osztalék összegét, akkor az ügyvezetés a szabad pénzeszközök összegének legalább 90%-át javasolja osztalékként kifizetni.
„Az év végi számok fogják megmutatni, hogy a jövedelmezőség szempontjából hogyan teljesített a cégcsoport, de ez csak a beszámoló közzétételekor válhat publikussá. A féléves eredményeink ugyanakkor már nyilvánosak, és ezek alapján még úgy is látványos az Appeninn jövedelemtermelő képességének erősödése, hogy az új projektek eredményei csak 2023 tavaszától szerepelnek a konszolidált adatokban, és az első fél évet terhelték az akvizíciókhoz köthető egyedi tranzakciós költségek is.” – emelte ki Szűcs Györgyi
A számok elemzésekor arra is érdemes figyelni, hogy a cégcsoport konszolidált számait minden esetben IFRS-alapon, euróban publikálják, így az eredménynek mindig van egy operatív működésből származó, illetve egy, az euróárfolyam és az ingatlanok értékének változásából adódó része. Ez azért is lényeges szempont, mert SZIT-ként, illetve SZIE-ként az Appeninn-nek és projekttársaságainak negyedévente kötelező lesz átértékelnie ingatlanjait.
Címlapkép forrása: Getty Images